Бронхит – превенция, усложнения, състояния, свързани с бронхит, част 4
сеп. 7, 2022 | Здравна информация
Профилактика на бронхит
Най-добрият начин да избегнете бронхит е да намалите риска от настинка или грип на първо място. Ето някои добри навици, които можете да следвате, за да сте здрави и да предотвратите заразяване:
- Мийте ръцете си редовно.
- Избягвайте да сте в близък контакт с твърде много хора.
- Прикрийте кашлицата си (за да не заразите другите).
- Носете маска за лице или плат, покриващ носа и устата.
- Правете си противогрипна ваксина всяка година.
- Не пушете (и избягвайте излагането на вторичен дим).
- Стойте далеч от неща, които могат да раздразнят носа, гърлото и белите дробове, като прах, мухъл, пърхот от домашни любимци и изпарения от химикали (като почистващи продукти, боя или лак); ако трябва да използвате тези продукти, носете маска, която покрива носа и устата ви.
- Хранете се здравословно и спете много, за да поддържате имунната си система силна.
Усложнения на бронхит
Докато острият бронхит обикновено не води до дългосрочни проблеми с дишането при здрави индивиди, след като се възстановят от заболяването, хората, които имат съпътстващи белодробни или сърдечни заболявания, може да са изложени на повишен риск от здравословни усложнения като пневмония или астма. Повтарящите се пристъпи на остър бронхит могат да увредят белите дробове по начини, които могат да доведат до хроничен бронхит.
Децата и възрастните хора често са по-уязвими към усложнения, свързани с бронхит. Други, които може да са изложени на повишен риск от усложнения, включват хора с рак на белия дроб, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), диабет, астма или сърдечно-съдови заболявания, както и тези, които не са получили имунизация срещу грип, пневмония или магарешка кашлица (коклюш).
Ето някои усложнения, за които трябва да знаете:
Пневмония – ако симптомите на бронхит (като кашлица и умора) не се подобрят след няколко седмици и имате задух, треска или болка в гърдите или раменете, Вашият лекар може да Ви оцени за пневмония. Пневмония възниква, когато инфекцията се разпространи извън бронхите и в белодробната тъкан. Това води до пълнене на малки въздушни торбички в белите дробове с течност или гной.
Бронхитът – може да прогресира до пневмония при всеки, но тези със съпътстващи заболявания и отслабена имунна система са особено изложени на риск от по-сериозни усложнения. „При хора, които имат сърдечно заболяване, ако заболяването остане ограничено като бронхит, те обикновено нямат твърде много симптоми като влошаване на нивата на кислород или недостиг на въздух“, казва Рицо. „Но ако инфекцията или причини спазми на дихателните пътища, или се развие в пневмония, тогава работата на дишането се увеличава и нивата на кислород също могат да бъдат засегнати, което потенциално може да влоши сърдечното състояние.“
Пристъпи на астма – ако имате астма или друго хронично белодробно заболяване, остър бронхит може да предизвика пристъп. „Хората, които имат астма или хронично белодробно заболяване като ХОББ, вече имат известна степен на бронхиално възпаление“, обяснява Рицо. Бронхитът води до повече възпаление, което може да доведе до астматичен пристъп или обостряне.
В зависимост от тежестта на астматичната атака, Вашият лекар може да препоръча лекарства за потискане на възпалението на дихателните пътища и осигуряване на облекчение, казва Picone. „Може да се нуждаете от лекарства, често както бронходилататор за облекчаване на остри симптоми, така и инхалаторен стероид за контролиране на възпалението, което е избухнало в резултат на острия бронхит“, казва Рицо.
Изследвания и статистика: Колко хора се разболяват от бронхит?
Острият бронхит е често срещан – приблизително 5 процента от възрастните получават бронхит всяка година и около 90 процента ще потърсят медицинско лечение. (Около 10 милиона посещения при лекар всяка година се дължат на бронхит.) В Съединените щати острият бронхит е идентифициран като едно от 10-те най-често срещани заболявания сред нехоспитализирани пациенти.
Състояния, свързани с бронхит
Както при другите вирусни респираторни заболявания, острият бронхит се проявява най-често през сезона на настинки и грип. Всяка инфекция на горните дихателни пътища може да доведе до бронхит, но някои често срещани вируси (и заболяването, което причиняват), свързани с бронхит, са:
- Грип A и B (грип)
- Риновирус (обикновена настинка)
- Ентеровирус (подобно на обикновената настинка)
- Респираторен синцитиален вирус (RSV, RSV инфекция)
- SARS-CoV-2 (новият коронавирус, който причинява COVID-19) и други коронавируси
Докато вирусите представляват по-голямата част от инфекциите с остър бронхит, някои бактериални инфекции също могат да бъдат причина. Някои бактериални заболявания, свързани с бронхит, са:
- Bordetella pertussis (магарешка кашлица)
- Chlamydophila pneumoniae (пневмония или подобни белодробни инфекции)
- Mycoplasma pneumoniae („ходеща“ пневмония, лека форма на заболяването)
В някои случаи вашето заболяване може да не е бронхит, а нещо друго. Ако кашлицата Ви продължава повече от три седмици, може да се наложи Вашият лекар да Ви прегледа, за да изключи следните възможни състояния:
- Астма (до една трета от пациентите с астма са погрешно диагностицирани като остър бронхит)
- Остър или хроничен синузит
- Бронхиолит
- ХОББ
- Възпалено гърло, причинено от вирус
- Сърдечна недостатъчност (Въпреки че не е често срещана, при някои хора причината за упоритата кашлица всъщност може да бъде сърдечна недостатъчност, а не респираторен проблем.)
- Белодробна емболия
- Пневмония
В МЦ ЛОРА – Позитано можете да се прегледате при специалист-пулмолог по този проблем, както и да получите съвети за преодоляването му!
Статията има информативен характер и не може да замести прегледа при лекар – специалист!
Запазете своя час за пулмолог ОНЛАЙН или на тел. 02/ 980 80 65, 0879 826 370, 0700 175 75