Пневмония – симптоми при възрастни и деца, причини, рискови фактори
окт. 24, 2022 | Здравна информация
Какво е пневмония? Пневмонията е белодробна инфекция на долните дихателни пътища, която причинява възпаление на единия или двата бели дроба.
Въздушните торбички в белите дробове, наречени алвеоли, могат след това да се напълнят с течност или гной, причинявайки грипоподобни симптоми, които могат да продължат седмици или да причинят бързо влошаване на дишането, водещо до хоспитализация. Пневмонията не се повлиява от лекарствата за настинка и синусите без рецепта.
Пневмонията се среща в различни форми и се причинява предимно от бактерии или вируси, които са заразни, и по-рядко от гъбички или паразити.
Видът на микроба допринася за това колко сериозно може да стане заболяването и как се лекува. Тежестта на инфекцията зависи от много фактори, включително вашата възраст и цялостно здраве, както и къде може да сте придобили заболяването.
Признаци и симптоми на пневмония
Има повече от 30 различни причини за пневмония, включително бактерии, вируси, въздушни дразнители и гъбички. Когато тези микроби навлязат в белите дробове, те могат да надвият имунната система и да нахлуят в близките белодробни тъкани, които са много чувствителни. Веднъж заразени, въздушните торбички в белите дробове се възпаляват, причинявайки кашлица, треска, втрисане и проблеми с дишането.
Когато и двата бели дроба са заразени, състоянието може да се нарече „двойна пневмония“.
Признаците и симптомите на пневмония могат да варират от леки до тежки:
- Кашлица
- Треска и втрисане
- Бързо, плитко дишане или задух
- Остра или пронизваща болка в гърдите, която се влошава, когато кашляте или дишате дълбоко
- Умора
- Загуба на апетит
- Гадене и повръщане, особено при малки деца
- Посиняване на устните
- Объркване, особено при възрастни хора
Пневмонията може да стане тежка, ако не се лекува. Ако имате постоянни или влошаващи се грипоподобни симптоми, говорете с вашия доставчик на здравни услуги. Посетете Вашия лекар възможно най-скоро, ако устните или върховете на пръстите ви придобият синкав цвят (поради липса на кислород в кръвта), ако имате болка в гърдите, висока температура или тежка кашлица със слуз, която не се подобрява. Ако имате затруднено дишане, отидете незабавно в спешното отделение.
Пневмония при деца
Симптомите на пневмония при деца могат да се появят по различен начин и да бъдат по-трудни за разпознаване от симптомите при възрастни. Децата може да нямат упорита кашлица или висока температура, но главоболие, болки в гърлото, умора и загуба на апетит може да показват, че имат нещо повече от силна настинка и че се нуждаят от медицинска помощ. Симптомите на по-тежки инфекции при деца включват посиняване на устните и ноктите и объркване.
Децата са изложени на по-голям риск от заразяване с болестта, тъй като имунната им система не е напълно развита. Пневмонията може да прогресира много бързо при деца, особено бебета и такива със съпътстващи заболявания.
Причини и рискови фактори за пневмония
Как се получава пневмония? По-голямата част от микробите, които причиняват инфекция, се разпространяват от човек на човек чрез капчици, при кашляне или кихане.
Малките деца и хората на възраст над 65 години са най-уязвими към пневмония.
- Вие също сте изложени на по-висок риск от пневмония, ако имате някое от следните състояния:
- астма
- Кистозна фиброза
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Отслабена имунна система поради човешки имунодефицитен вирус или рак
Хората, които пушат, са изложени на по-висок риск от пневмония, както и хората на имуносупресивни лекарства и хората, които често са в близки, претъпкани пространства с други хора, като студенти и военен персонал.
В МЦ ЛОРА – Позитано можете да се прегледате при специалист-пулмолог по този проблем, както и да получите съвети за преодоляването му!
Статията има информативен характер и не може да замести прегледа при лекар – специалист!
Запазете своя час за пулмолог ОНЛАЙН или на тел. 02/ 980 80 65, 0879 826 370, 0700 175 75
Най-ново
- Колпоскопия
- Инфекция на пикочните пътища – превенция, усложнения и състояния свързани с инфекциите на пикочните пътища, част 3
- Инфекция на пикочните пътища – диагностика, продължителност и възможности за лечение, част 2
- Инфекция на пикочните пътища – симптоми, причини и рискови фактори
- Фарингит
- Холестерол – превенция, усложнения и състояния свързани с холестерола, част 3
- Холестерол – диагностика, продължителност, възможности и лекарства за лечение, част 2
- Холестерол – симптоми, причини и рискови фактори
- Склеротерапия
- Пневмония – продължителност, превенция и състояния свързани с пневмонията, част 3