Цистит – причини и рискови фактори, част 2
юли 27, 2022 | Здравна информация
Циститът най-често се причинява от бактерии Е. coli, но различни други организми причиняват цистит (например Proteus и Klebsiella). Сексуалният контакт е често срещано средство за инфекция с бактериален цистит, особено при жените. Това е така, защото полов акт може да изтласка бактериите в уретрата.
Причините за неинфекциозен цистит включват:
- интерстициален цистит – това хронично възпаление на пикочния мехур, което се нарича още синдром на болезнения пикочен мехур, се диагностицира най-често при жени.
- лекарства – лекарствата за химиотерапия циклофосфамид и ифосфамид, могат да причинят цистит.
- радиация- радиационното лечение на областта на таза може да причини възпаление на пикочния мехур.
- чужди тела – продължителната употреба на катетър може да ви направи по-податливи на бактериални инфекции и увреждане на тъканите, като и двете могат да доведат до възпаление.
- химикали – ако сте чувствителни към химикалите в продукти като вана с мехурчета, спрейове за женска хигиена или спермицидни желета, може да изпитате реакция от алергичен тип в пикочния мехур, която може да причини възпаление.
- други състояния – диабет, камъни в бъбреците, увеличена простата или наранявания на гръбначния мозък могат да доведат до цистит.
Рискови фактори
Жените са по-склонни от мъжете да развият цистит, тъй като имат по-къса уретра, която е по-близо до ануса, което улеснява пътуването на бактериите до пикочния мехур. Освен това съществуват редица други рискови фактори за цистит.
- Хормонални промени по време на бременност
- Менопауза (също поради хормонални промени)
- Използване на диафрагма за контрол на раждаемостта
- Увеличена простата при мъже, стеснена уретра или друго състояние, което блокира потока на урината
- Запушване на пикочния мехур или уретрата
- Инконтиненция на червата
- По-зряла възраст
- Проблем с пълното изпразване на пикочния мехур
- Имате процедура, която включва пикочните пътища
- Без движение за продължителен период от време
- Отслабената имунна система поради състояния като диабет, ХИВ и лечение на рак също увеличава риска от бактериални и вирусни инфекции на пикочния мехур.
Как се диагностицира циститът?
За да диагностицира цистит, Вашият лекар вероятно ще попита за вашите симптоми и медицинска история. Те могат също така да проверят вашите жизнени показатели и да извършат физически преглед. В допълнение, вашият лекар може да назначи анализ на урината, за да види дали има бактерии, кръв или гной в урината ви.
Ако имате повтарящи се инфекции, Вашият лекар може да Ви насочи към уролог, който може да извърши или нареди:
- Цистоскопия – за да прегледате пикочните си пътища и да проверите за признаци на заболяване. Тънка тръба с прикрепена камера се вкарва в уретрата ви, за да го направи.
- Образна диагностика – за да видите редки причини за възпаление, като тумор или структурна аномалия. Тестовете могат да включват рентгенова снимка или ултразвук.
В МЦ ЛОРА – Позитано можете да се прегледате при специалист-уролог по този проблем, както и да получите съвети за преодоляването му!
Статията има информативен характер и не може да замести прегледа при лекар – специалист!
Запазете своя час за уролог ОНЛАЙН или на тел. 02/ 980 80 65, 0879 826 370, 0700 175 75